Slavní kávoví závisláci z filmů a seriálů

Káva, stejně jako čaj nebo energetické nápoje obsahuje kofein. Kofein je alkaloid, který příznivě ovlivňuje fungování centrální nervové soustavy a je pravděpodobně vůbec nejrozšířenější stimulační látkou na světě.  Můžeme být na kofeinu závislí?

I když se příznaky závislosti na kofeinu projevují až po překročení dávky přibližně 500 mg kofeinu za den – což je pro představu cca 6 šálků kávy denně (jeden šálek obsahuje průměrně 60 – 140 mg kofeinu), závislost na něm vzniknout může.

Toto téma rozebereme do hloubky v jiném článku, teď se pojďme podívat na některé velké závisláky na kávě/kofeinu ze světa filmových či seriálových postav.

Lorelai (a Rory) Gilmore

Lorelai Gilmore je jedna z největších televizních závislaček na kafi. Každý, kdo tenhle seriál sledoval nebo jen párkrát viděl, si toho jistě musel všimnout. Lorelai pije kávu prakticky pořád, z jakéhokoliv zdroje (ale nejradši od Lukea) a když ji nemá dostatek, má vážný problém. Její dcera Rory je na tom dost podobně.

„Nemůžu přestat pít kafe. Když přestanu pít kafe, přestanu stát, chodit a dávat slova do vět.“ - Lorelai

Přátelé

Kavárna Central Perk je jedním z ústředních míst seriálu Přátelé, a to nejen proto, že v ní pracovala jedna z postav, Rachel, nebo provozovala své hudební vystoupení Phoebe. Všichni Přátelé pijí kávu a pijí ji poměrně často, i když o takové závislosti jako třeba u Lorelai by se asi mluvit nedalo. U Přátel je káva spíš společenská událost nebo rituál.

Kathleen Kelly a Joe Fox: Láska přes internet

Velká část tohohle filmu se odehrává v kavárnách nebo se jinak točí kolem kafe. Oba dva hlavní hrdinové kávu konzumují rádi a ve velkém a taky o jejím pití hezky teoretizují.

„Celý smysl míst jako je Starbucks je v tom, přimět lidi, kteří nejsou schopní dělat rozhodnutí, aby udělali šest rozhodnutí za sebou jen proto, aby si koupili šálek kávy. Malé, velké, lehké, dvojité, s kofeinem, bez kofeinu, nízkotučné, odtučněné. Takže lidi, kteří nemají páru o tom, co vlastně dělají na planetě Zemi, dostanou za necelé tři Dollary nejen své kafe, ale taky definici sebe samého. Velké. Kapučíno. Bez kofeinu.“ – Joe Fox

Penny z The Big Bang Theory

Penny pije kafe taky víc než dost. Je jednou z těch postav ztělesňujících hlášku: piju kávu, až dokud není čas na víno. Pokud jste náhodou neviděli, doporučujeme zhlédnout díl, kde si kávu dopřeje jinak ji zcela odmítající Sheldon. Je to vážně legrace.

"O kávě nemůže být ani řeč. Když jsem se odstěhoval, slíbil jsem mámě, že nebudu brát drogy." - Sheldon Cooper

Fry z Futuramy, který se v jednom díle rozhodl vypít 100 šálků kávy

Pokud jste náhodou neviděli, tak si to pusťte i v případě, že seriál náhodou neznáte. Hlášky Frye sjetého kafem stojí prostě za to, navíc na konci získá Fry díky kafi nadpřirozené schopnosti.