Cesta výběrové kávy z plantáže až do vašeho šálku

18671544_1869532706637406_4097109879154798450_o

Jakou cestu musí výběrová káva urazit před tím, než si ji můžete vychutnat ve svém šálku? Podívejte se spolu s námi v tomhle článku na její putování.

  1. Pěstování kávy – zrníčka kávy jsou současně taky semínka. Ta, co nejsou zpracována, se využívají k pěstování nových kávovníků. Kávová semínka jsou typicky sázena do velkých odstíněných lůžek, hojně zalévána, a když jsou sazenice dostatečně silné, jsou vysázeny na své finální stanoviště.
  2. Sklízení kávových třešní – než kávovníky vyplodí první kávové třešně, trvá to v závislosti na druhu kávovníku 3 až 4 roky. Kávové třešně jsou připravené ke sklizni tehdy, když jsou sytě červené. Ve většině zemí se sklízí jednou ročně, v některých – například v Kolumbii, dvakrát.
  3. Zpracování kávových třešní – jakmile je káva sklizená, musí se co nejdříve začít zpracovávat. Metod zpracování je několik, dělí se na: Suchá metoda – spočívá v sušení kávových třešní na velkých plochách na slunci. Používá se zejména v zemích, kde je omezený přístup k vodě. Typicky probíhá v Africe na tzv. afrických postelích. Takto zpracovaná káva mívá více ovocnou chuť. Mokrá metoda – tato metoda spočívá v odstranění dužiny z kávy před jejím sušením. Káva je tak sušena pouze s pergamenovým obalem. Poté jsou jednotlivá zrna separována pomocí vodních kanálů, jsou rozdělena podle zralosti a váhy (ta nekvalitní a nezralá vyplavou na povrch). Tato metoda vyžaduje velké množství vody. Chutě káv zpracovaných touto metodou jsou čistší. Polopromytá metoda – probíhá tak, že jsou zrna nejprve mechanicky zbavena dužiny, ponechána v rostlinném slizu po dobu jednoho dne, poté jsou usušena. Tato metoda se využívá hodně v Indonésii. Honey – tento způsob zpracování se podobá suché metodě, ale před sušením je odstraněna část dužiny, což způsobí slabší fermentaci.
  4. Odstranění pergamenu – po sušení je nutno z kávových zrn odstranit pergamen (nebo v případě suché metody zbytek dužiny). To se děje typicky pomocí strojů. Někdy se zrna dokonce leští.
  5. Třídění zrn – probíhá ve všech fázích sklizně a zpracování kávových zrn. V této fázi probíhá výběr těch nejlepších zrn přes síto i ručně. V této fázi je káva připravena na export, je to tzv. zelená káva.
  6. Ochutnávání kávy, cupping – probíhá přímo u farmářů, v kooperativách nebo na trzích s kávou. Úkolem ochutnávačů je poznat ty nejlepší kávy. Ochutnávač nejprve posuzuje vizuální kvality jednotlivých káv, poté je káva v malém množství upražena, umleta a zalita vodou. Ochutnávači ji testují rychlým usrknutím, kdy nejlépe poznají kvality dané kávy.
  7. Pražení – pokud je káva vybrána ochutnávačem a pražírna ji zakoupí, následuje její pražení.
  8. Mletí kávy předposlední a velmi důležitý krok v cestě kávy předtím, než bude připravena a budeme ji moci ochutnat. Kávu je dobré mlít krátce před samotnou přípravou a vždy vhodně ke zvolené metodě přípravy.
  9. Příprava kávy od espressa po filtrovanou kávu, různé kávy se hodí na různé přípravy a je dobré si podle svých preferencí kávu vybírat.

7_hotovo