Arabika vs. Robusta

Arabika vs. Robusta

Asi každý z nás už někdy slyšel nebo četl, že ta či ona káva je 100% Arabika, nebo že daná kávová směs vznikla smícháním Arabiky a Robusty. Co to vlastně přesně znamená a jaké jsou mezi těmito druhy káv rozdíly?

Kávová zrna jsou plody kávovníku, což je rostlina z čeledi mořenovitých, která má nejčastěji podobu keře či malého stromku a pěstuje se dnes již po celém světě na plantážích. Svým vzezřením je velmi podobná čajovníku.

Kávovník (Coffea) rostl původně divoce na území dnešní Etiopie, postupně se přes arabské země rozšířil po tropických oblastech celého světa.

Druhy kávovníku

Dnes existuje přibližně 100 druhů kávovníku. Dva nejrozšířenější odrůdy jsou kávovník arabský (Coffee arabica), neboli Arabika a kávovník statný (Coffee cenephora), neboli Robusta. Další významnou odrůdou kávovníku je například tzv. kávovník liberijský, ten dorůstá výšky až 20 metrů, jeho zrna jsou větší a mají více hořkou chuť než zrna jiných odrůd.

Arabika, neboli kávovník arabský

Kávovník druhu Arabika je náročnější na pěstování, než robusta. Díky své jemnější chuti je ale nejvíce rozšířenou odrůdou kávovníku. Roste ve vyšších nadmořských výškách a oproti Robustě vyniká spíše kyselejší chutí. Jeho zrna jsou typicky menší než zrna robusty. Arabika je náchylnější k různým chorobám, její pěstitelé tak musí více dbát na péči o ni.

Arabika má protáhlejší zrna než Robusta a rýha uprostřed zrnka kávy je tvarově podobná písmenu S. Oproti Robustě má intenzivnější aroma. Je ideální pro přípravu filtrované kávy.

Arabiku můžete pěstovat také jako pokojovou rostlinu.

Robusta, neboli kávovník statný

Robusta má výraznou hořkou chuť, používá se často do espresso směsí. Protože bývá levnější než Arabika, Robusta se používá také do instantních káv. Pěstování Robusty je jednodušší než pěstování Arabiky – také proto, že je tato rostlina méně náchylná a má větší výnosnost na hektar.

Mezi největší producenty Robusty se řadí Vietnam či Brazílie.

Jak pěstovat Arabiku doma?

Kávovník není moc náročný na světlo či vzduch. Bytové podmínky jsou mu obvykle příjemné. Půda pro něj by měla být kyselá a dobře vyživovaná. Dbejte na to, abyste ho nezalévali příliš a jednou za 14 dní ho dohnojujte.